technologia

Blockchain wallet – czym jest i jak działa?

Kryptowaluty są czymś o czym jeszcze do niedawna mało kto słyszał. Jednak w ostatnich latach szybko zyskały stałe grono odbiorców i co ważniejsze cały czas ich przybywa. Jednak, aby swobodnie korzystać z dobrodziejstwa cyfrowych walut konieczne jest wykorzystanie nieodłącznie z nimi związanej technologii blockchain.

Blockchain wallet , czyli czym jest portfel kryptowalutowy.

W największym uproszczeniu wallet kryptowalutowy jest jednym z głównych narzędzi, które wykorzystują szeroko pojętą interakcję z siecią blockchain. Generalnie dostępne portfele kryptowalutowe można podzielić na trzy główne grupy:

  • portfele typu aplikacje (ang. software wallet),
  • portfele sprzętowe (ang.
  • hardware wallet)
  • portfele papierowe (ang. paper wallet).

Jednakże w zależności od przeznaczenia ich użytkowania można je dodatkowo podzielić na tzw. portfele gorące (ang. hot wallet) oraz portfele zimne (ang. cold wallet).

Powiew nowoczesności w blockchain wallet.

Niewątpliwie w ostatnim czasie najbardziej popularne w świecie crypto oraz powszechnie już stosowanej technologii blockchain, stały się portfele w postaci aplikacji. Oczywiście ma to związek z ich funkcjonalnością i ogromną wygodą ich użytkowania.

Z drugiej strony wallet sprzętowy uważany jest za najbezpieczniejszą formę przechowywania swoich cyfrowych aktywów.

Z kolei portfele papierowe stanowią po prostu informacje dostępowe w postaci środków cyfrowych (kryptowalut), które są wydrukiem na kartce papieru. Warto jednak wspomnieć, że ta forma przechowywania swoich aktywów obecnie uznawana jest za przestarzałą i co ważniejsze mało bezpieczną.

W jaki sposób działają crypto wallets?

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, w crypto wallets nie są przechowywane żadne aktywa w sposób bezpośredni (takie jak kryptowaluty, czy tokeny). Blockchain wallet daje dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi, które są niezbędne do interakcji tych wybranych środków z powiązaną siecią blockchain.

Dzięki temu wallet pozwala aktywnie zarządzać wirtualnymi aktywami, jak bitcoin, czy ethereum.

W nieco prostszy i bardziej przystępny sposób można to wytłumaczyć tak, że portfele crypto są wstanie dostarczać niezbędnych informacji na temat wysyłania oraz odbierania cyfrowych walut przy pośrednictwie transakcji blockchain. Dostarczane informacje składają się z jednej lub większej ilości tzw. kluczy publicznych oraz prywatnych. Klucze publiczne oraz klucze prywatne to jedne ze sposobów szyfrowania danych.

Co zawiera crypto wallet?

Portfel cyfrowych walut daje im niejako support i zawiera w sobie adres publiczny. Jest to alfanumeryczny identyfikator, który wygenerowany zostaje na podstawie klucza publicznego i prywatnego.

Adres w praktyce oznacza konkretną lokalizację w długim łańcuchu bloków blockchain, na którą można wysyłać aktywa. Pozwala to na bezpieczne udostępnianie i dzielenie się adresem publicznym, dzięki temu możesz uzyskiwać fundusze. Jednak należy pamiętać, aby nigdy nie ujawniać swojego klucza prywatnego.

Czym jest klucz prywatny?

Klucz prywatny stanowi pewnego rodzaju pełny dostęp do Twoich zebranych aktywów w postaci crypto i to niezależnie od tego z jakiego rodzaju walleta korzystasz na co dzień.

Jedynym warunkiem jest obsługa wskazanej sieci blockchain.

Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że w przypadku utraty smartphona lub komputera, na którym wcześniej został zainstalowany wallet, nie tracisz dostępu do swoich aktywów. Nadal masz możliwość dostępu do nich z poziomu innego urządzenia – jednak wyłącznie w przypadku posiadania klucza prywatnego lub tzw. seed phrase.

To o czym koniecznie musisz pamiętać to fakt, że cyfrowe waluty tak naprawdę nigdy nie opuszczają swojej sieci blockchain, są jedynie przenoszone z jednego adresu na inny.

Czym różnią się hot and cold wallet?

Czym zatem jest hot wallet? Gorący portfel to tak naprawdę dowolny, który ma możliwość swobodnego łączenia się z Internetem. Przykładem może tu być sytuacja, kiedy po zarejestrowaniu się na platformie (blockchain.com) otrzymujesz swój całkowicie indywidualny adres, który służy do wpłat cyfrowych walut.

Gorący porfel jest stosunkowo łatwy w konfiguracji, a zdeponowany wkład jest praktycznie zawsze dostępny w łatwy i szybki sposób.

Cold wallet wyróżnia się tym, że nie posiada połączenia z Internetem. W tym przypadku głównym graczem jest fizyczny nośnik, który działa w trybie offline i to właśnie na nim przechowywane są klucze dostępowe do aktywów.

To właśnie brak dostępu do Internetu sprawia, że to zimne portfele wykazują dużo wyższe bezpieczeństwo użytkowania niż portfele gorące. Cold wallet w środowisku znany jest również pod nazwą cold storage.

Rodzaje crypto wallet.

Zdecydowana większość inwestorów korzysta obecnie z portfeli programowych, które występują w postaci aplikacji. Większość z nich pracuje w trybie hot, czyli jest połączona z siecią Internet.

Portfele internetowe.

Działają za pomocą przeglądarek internetowych, które dają możliwość dostępu do blockchain. Wyróżniają się tym, że dają możliwość wygenerowania nowego adresu, jednak to o czym należy pamiętać to fakt, że bardzo często dostawcy usług przechowują w Twoim imieniu klucze prywatne, co chociaż dla osób mało doświadczonych może wydawać się kuszące, w rzeczywistości jest niebezpieczne.

Portfele komputerowe.

Portfel komputerowy to zwykle specjalne oprogramowanie, które daje możliwość całkowitej kontroli nad kluczami dostępu i co ważniejsze przypisanych do nich aktywów.

W czasie tworzenia blockchain wallet, tworzony jest plik o nazwie wallet.dat, który zawiera w sobie informacje na temat klucza prywatnego. Ważne, aby pamiętać, o odpowiednim zaszyfrowaniu danych.

Portfele mobilne.

Działanie portfeli mobilnych jest bardzo zbliżone do tych działających na komputer, jednak zostały specjalnie zaprojektowane na urządzenia mobilne.

Są funkcjonalne i okazują się przydatne zwłaszcza w przeprowadzaniu codziennych transakcji.

Portfele sprzętowe.

Są to w głównej mierze urządzenia elektroniczne, które do prawidłowego działania wykorzystują algorytmy, które generują losowe liczby, czyli RNG, z których tworzy się pary kluczy publicznych oraz prywatnych.

Wykazują dużo wyższe bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko ataków hakerskich.


Blockchain wallet stanowią integralną część bitcoina i innych walut crypto. Portfele są jednym z najbardziej podstawowych elementów, dzięki którym możliwe staje się wysyłanie, jak również odbieranie aktywów, przy pomocy sieci blockchain.

Każdy z portfeli ma zalety i wady. Kalkulację musisz zrobić samodzielnie. Dlatego tak istotne jest zrozumienie ich mechanizmu działania.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in technologia