technologia

Technologia blockchain

Trafiając na ten artykuł, bez wątpienia poszukujesz informacji, które wyjaśnią, czym jest technologia blockchain. Świetnie trafiłeś! W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze informacje w prosty i przejrzysty sposób. Jeżeli więc po raz pierwszy czytasz o łańcuchu bloków i chcesz wiedzieć więcej, koniecznie czytaj dalej! Poznaj technologię znaną na całym świecie i wykorzystaj jej potencjał, który czeka na wyciągnięcie ręki.

Blockchain – Co to takiego?

Blockchain to technologia, którą określa się nazwą łańcucha bloków. Osoby, które pierwszy raz spotykają się z takim określeniem, nie do końca potrafią zrozumieć istotę tego zagadnienia. Technicznie rzecz biorąc, mówiąc o blokach danych, specjaliści mają na myśli informację cyfrową. Jest ona natomiast przechowywana w publicznej bazie danych.

Bardzo ważne bloki!

Bloki odpowiedzialne są za proces przechowywania informacji o każdej wykonanej transakcji. Zaliczamy do nich kwotę, godzinę oraz datę. Identyfikacja użytkownika odbywa się natomiast przy użyciu podpisu cyfrowego. Warto również podkreślić, że każdy blok odpowiedzialny jest za zmagazynowanie zupełnie innych danych i posiada niepowtarzalny kod. To właśnie on pozwala na ich trafne rozróżnienie.

Przykładowo jeden blok, który znajduje się w łańcuchu Bitcoina, pomieści nawet 1 MB danych! W praktyce jest to równoznaczne z możliwością przechowania nawet kilku tysięcy transakcji.

Opis technologii blockchain

Technologię blockchain można porównać do księgi rachunkowej transakcji, która występuje w formie cyfrowej. To rozwiązanie pozwala na zapisywanie i przechowywanie danych, dotyczących wykonanych za pośrednictwem sieci Internet transakcji. Zaliczamy do nich między innymi obrót walut tradycyjnych, zakup kryptowaluty, wszelkie operacje handlowe czy też kupno akcji, udziałów, a nawet energii elektrycznej. Warto natomiast podkreślić, że w dzisiejszych czasach technologia blockchain przypisywana jest najczęściej właśnie do samych kryptowalut.

Technologia blockchain – krótka charakterystyka

Jak działa blockchain? Czym charakteryzuje się opisywana technologia? Przede wszystkim warto wspomnieć o jej rozdzieleniu (decentralizacji). Korzystając z blockchaina, nie potrzebujemy jakiegokolwiek głównego elementu opisywanej infrastruktury, takiego jak komputer centralny.

Łańcuch bloków a dane na temat przechowywania informacji o transakcji

Jak w takim razie zapisywane są dane o dokonanej płatności? To proste! Informacje o transakcjach przechowywane są w blokach danych, które po sobie występują. Zapisywane są natomiast między konkretnymi użytkownikami. Dany blok może pomieścić jedynie ściśle określoną liczbę informacji. Po zapełnieniu danych powstaje następny, który będzie w stanie zapisać więcej danych. Proces ten powtarza się w miarę dalszego zapełniania nowego bloku. W konsekwencji powstaje łańcuch bloków, który jest charakterystyczny właśnie dla technologii blockchain.

Jak działa blockchain?

Tak jak opisaliśmy powyżej, na jeden blockchain składa się wiele pojedynczych bloków. Kiedy więc dany blok zacznie magazynować kolejne dane? Stanie się to w momencie wykonania kolejnej transakcji. Oczywiście musi ona być odpowiednio weryfikowana. Dzieje się to w momencie uzyskania zgodności z pozostałymi rejestrami informacji, które dostępne są publicznie.

Następnie taka transakcja wraz z jej szczegółami o konkretnej płatności będzie przechowywana w danym bloku, który otrzyma opisany wyżej unikalny kod (hash). W chwili, w której taki nowy blok zostanie dołączony do łańcucha bloków, automatycznie stanie się on publiczny.

Poznaj wszystkie korzyści łańcuchu bloków

Opisując technologię blockchain, nie można zapomnieć o zaletach, które wymieniane są przez licznych użytkowników. To ważne nie tylko dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę wśród nowych instrumentów finansowych, ale również dla tych, którzy chcą wiedzieć na temat wybranych usług i możliwości.

Blockchain a rozproszenie

Mówiąc o technologii blockchain, wspominaliśmy już o sieci rozproszonej. Przypomnijmy, że taka sieć nie potrzebuje komputerów centralnych. Informacje na temat transakcji są magazynowane na wielu urządzeniach, a jest to liczone nawet w tysiącach. To oznacza, że sam system i dane o transakcjach są nieprawdopodobnie odporne na ewentualne awarie lub niebezpieczeństwa w postaci ataków hakerskich.

Bezpieczne transakcje i ochrona danych

Warto podkreślić, że tradycyjne rozwiązania opierają się na jednym lub kilku serwerach. Wspominając w tym momencie o samych kopiach, można zauważyć, że taka sytuacja jest o wiele bardziej niebezpieczna. To samo dotyczy oczywiście przesyłania informacji. Załóżmy, że potrzebujesz miejsca na przechowanie dokumentacji medycznej lub przestrzeni, w której zapiszesz wszystkie Twoje transakcje. Przechowywane dane na jednym serwerze to sporo ryzyko. W przypadku awarii lub zniszczenia nie możesz być pewien o bezpieczeństwo dokumentów oraz tego, że je odzyskasz.

Blockchain a problem zaufania publicznego

Dokonanie tradycyjnej płatności możliwe jest przez ściśle określone systemy. Bardzo często między nadawcą a odbiorcą środków pieniężnych znajduje się jeden z pośredników. Może być to bank czy inny dostawca z branży, która udostępnia możliwość dokonania transakcji online.

Blockchain to rozwiązanie, które omija pośredników! Wszystko dlatego, że to właśnie sieć rozproszona zajmie się weryfikacją samej transakcji , co jest niezmiernie wygodne dla użytkowników indywidualnych lub tych, którzy prowadzą własne firmy.

Stabilność w blockchainie

Poznając sposób działania technologii blockchain, dowiedziałeś się, w jaki sposób powstają kolejne łańcuchy. Proces ten jest uporządkowany, a kolejne transakcje zapisywane są w odpowiedniej kolejności. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które prowadzą własne firmy i chcą zadbać o transparentny zapis prowadzonej sprzedaży walut lub innych elementów.

Opisaną technologię możesz wykorzystać jako zabezpieczenie, które skutecznie chroni przed nie do końca uczciwymi praktykami. Dlaczego to właśnie blockchain sprawdzi się bardzo dobrze w takiej postaci?

Zmiana struktury blockchaina jest praktycznie niemożliwa. To bardzo ważne, ponieważ ukrycie jakichkolwiek danych na temat nieuczciwych transakcji przez użytkowników będzie niewykonalne. Każda ingerencja nie tylko jest monitorowana, ale także widoczna publicznie.

Technologia blockchain – kilka słów o wadach

Powyżej umieściliśmy najważniejsze informacje o zaletach, jakie przynosi technologia blockchain. Czy jednak korzystając z bloków, możemy znaleźć wady?

Ataki 51%

Spójrzmy na Bitcoina. Algorytm konsensusu Proof of Work przez długi czas był skutecznym rozwiązaniem zabezpieczającym. Ta podstawa dla ochrony sieci blockchain Bitcoin funkcjonowała teoretycznie bez jakichkolwiek zarzutów. Okazało się jednak, że wraz z rozwojem technologii pojawiły się ataki typu 51%.

Blockchain i atak typu 51% – na czym polega?

Opisany atak na blockchaina Bitcoin polega na przejęciu przez jedną lub kilka jednostek węzłów kontroli nad ponad 50% mocy obliczeniowej sieci. Teoretycznie opisywany atak można wykonać w celu zakłócenia naszej sieci lub nawet zmiany kolejności dokonanych transakcji. Warto jednak podkreślić, że sam Bitcoin nie odnotował jeszcze ani jednego skutecznego ataku. Rynek kryptowalut wykorzystuje najlepsze zabezpieczenia, dbając o transakcje i samych użytkowników. Technologia nieustannie się rozwija, co zwiększa ochronę przechowywanych danych. To natomiast bardzo dobra informacja.

Technologia blockchain i pozostałe wyzwania

Powyżej opisaliśmy chyba najbardziej ekscytujący problem związany z technologią blockchain. Warto jednak przyjrzeć się również poniższym kwestiom, które naszym zdaniem są interesujące.

Problem z pamięcią?

Rozwój każdej technologii wiąże się z kolejnymi wyzwaniami. Tak samo, jak w przypadku nowoczesnych komputerów, aktualnie rejestry blockchain pochłaniają jeszcze więcej pamięci. Kolejne transakcje zajmują ściśle określone miejsce. Eksperci alarmują, że branża związana ze sprzedażą kryptowaluty rozwija się w tempie, które przewyższa pojemności aktualnie używanych dysków twardych.

Klucze prywatne

To właśnie blockchain nadaje użytkownikom prawo do własności wybranych danych (w tym kryptowalut). W tym celu konieczne jest skorzystanie z tak zwanych kluczy prywatnych. Natomiast każdy adres lub konto w sieci blockchain składa się z dwóch elementów:

  • klucz publiczny – jest współdzielony z innymi osobami, które korzystają z sieci,
  • klucz prywatny – niedostępny dla innych.

Aby skorzystać z dostępnych funduszy, konieczne jest posiadanie właśnie klucza prywatnego. W przypadku, w którym zostanie on utracony, środki po prostu przepadają. Można więc powiedzieć, że użytkownik działa jak bank, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo danych.

Zmiana danych

Jedną z zalet jest brak możliwości modyfikacji danych. Wszystkie transakcje w bloku są ściśle ustrukturyzowane. Jeżeli więc będziesz potrzebował jakiejkolwiek aktualizacji, będziesz musiał poświęcić na to wiele energii, np. na wsteczną aktualizację oprogramowania (hard fork).

Ciekawe zastosowania łańcucha bloków

Potencjał technologii blockchain jest ogromny! Możesz znaleźć wiele ciekawych zastosowań dostępnych praktycznie na całym świecie. Branża usług finansowych nieustannie się rozwija. Wiele instytucji znajduje nowe zastosowania, a kolejne firmy zachwycają nowymi pomysłami. Do najciekawszych możemy zaliczyć:

  • śledzenie łańcucha dostaw świeżych owoców morza – od momentu połowu po dostarczenie do sklepów czy restauracji,
  • wykorzystanie łańcuchu bloków w eliminacji przerw podczas transportu ropy naftowej i gazu – pozwala to na optymalizację pracy i bardziej wydajne systemy,
  • wpływ na wzrost zaufania publicznego służb medycznych – jest to możliwe w tej branży dzięki polepszeniu jakości usług (oczywiście z wykorzystaniem danych o blockchainie).

Technologia blockchain to bez wątpienia jedno z ciekawszych rozwiązań, które ułatwia dokonywanie transakcji, jest pomocne przy sprzedaży i ma ogromne znaczenie dla coraz większej liczby osób, a także dla wielu instytucji. Rosnąca liczba zastosowań, bezpieczeństwo przechowywania danych i możliwość zrezygnowania z komputerów centralnych sprawiają, że potencjał tego rozwiązania nieustannie rośnie. Na podstawie tych danych można wywnioskować, jak będzie wyglądała przyszłość, a trzeba przyznać, że zapowiada się naprawdę ciekawie!

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in technologia