technologia

Ethereum blockchain – wszystko co powinieneś wiedzieć.

Technologia blockchain to nieodłączna część świata kryptowalut. Jest to w uproszczeniu globalnie współdzielona baza transakcji crypto, która jest całkowicie jawna i praktycznie każdy może ją odczytać. Wszystkie dokonane transakcje łączone są w bloki, a każdy kolejny jest bezpośrednio zależny od poprzednich.

The ethereum – czym jest?

Ethereum jest to specjalistyczna platforma cyfrowa, dzięki której możliwe staje się budowanie wielu różnorodnych zdecentralizowanych aplikacji.

Zazwyczaj są to programy zabezpieczeń, systemy do głosowania, a nawet metody płatności. Tak samo jak Bitcoin, the ethereum działa całkowicie poza wszelką kontrolą jakichkolwiek władz centralnych w postaci banków oraz rządów państw.

Jak powstało ethereum? – Krótka historia.

Pomysł stworzenia idei jaką jest ethereum zrodził się w głowie Vitalika Buterina, który uruchomił pierwotną wersje tej platformy początkiem 2015 roku. Można więc powiedzieć, że jest to stosunkowo młody wynalazek.

Jednak od tamtego momentu stała się ona praktycznie drugą co do wielkości cyfrową walutą, co zapoczątkowało zwiększeniem liczby nowych konkurentów dla innego giganta, jakim jest Bitcoin.

Zasada działania Ethereum – Ethereum blockchain.

Ethereum swoje działanie opiera na otwartej platformie specjalnego oprogramowania, które funkcjonuje w popularnej w świecie crypto, technologii blockchain. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienie z ethereum blockchain.

The ethereum blockchain jest hostowany na bardzo wielu komputerach na całym globie, dzięki czemu tworzy system, który jest w praktyce całkowicie zdecentralizowany. Każdy z komputerów uczestniczących w sieci, posiada kopię łańcucha, a jakakolwiek implementacja dotycząca zmian w sieci, najpierw musi zostać zaakceptowana przez wszystkich użytkowników.

Dappy – czyli właściwie co?

Dappy to nic innego jak oprogramowanie typu open source wykorzystujące do swojego działania technologię blockchain. To co je wyróżnia na tle tradycyjnych aplikacji to fakt, że do poprawnego działania nie potrzebują żadnego pośrednika.

Z całą pewnością można powiedzieć, że jest to stosunkowo nowa i świeża koncepcja, dlatego tak trudno jest określić jej definicję, tak aby była zrozumiana dla niemal każdego. Jednak to co można o nich powiedzieć z całą pewnością, to to, że są otwarte, czyli zarządzane w pełni autonomicznie oraz zdecentralizowane.

Do ich tworzenia wykorzystuje się specjalne grupy tzw. inteligentnych kontraktów. Czym one są? Inteligentne kontrakty stanowią skrypty kodu, dzięki którym możliwe stają się: wymiana aktywów, udziałów, treści, a nawet innych całkiem dowolnych wartości. Tworzenie inteligentnych kontraktów opiera się o Ethereum Virtual Machine EVM.

W momencie kiedy jakiś inteligentny kontrakt znajdzie się w bezpośrednim kontakcie z łańcuchem blockchain, zaczyna działać tak samo jak program komputerowy. Działają one w dokładnie taki sposób w jaki zostały zaprogramowane. Oznacza to brak cenzury, brak jakichkolwiek przestojów czy wpływów zewnętrznych podmiotów.

Ethereum – kryptowaluta czy może jednak nie?

Sam ethereum co do zasady nie jest walutą cyfrową. Jak zostało to już wcześniej wspomniane słowo ethereum odnosi się bezpośrednio do specjalistycznej platformy cyfrowej. Tokeny, które są używane do rzeczywistych płatności, nazywają się etery. I to właśnie one stanowią cyfrową walutę, czy też kryptopaliwo sieci ethereum.

Tak więc każda przeprowadzona transakcja i cena, która ich dotyczy, w rzeczywistości będą odnosiły się do eteru. Jednak z pewnością w niektórych sytuacjach i miejscach spotkasz się z kryptowalutą określaną mianem ethereum.

Podstawowe różnice między ethereum a bitcoinem.

Spokojnie można porównać działanie ethereum blockchain do bitcoin blockchain. Z drugiej strony istnieją ważne różnice dotyczące między innymi ich przeznaczenia czy możliwości jakie dają.

Bitcoin wykorzystuje jedną, konkretną aplikację the blockchain. Z kolei ethereum blockchain umożliwia śledzenie posiadaczy waluty crypto, a dodatkowo koncentruje swoje działanie na prowadzeniu kody różnych zdecentralizowanych aplikacji.

W przypadku BTC dostępna jest jedynie skończona ich liczba, którą szacuje się na około 21 milionów. Ethereum ogranicza emisję eteru do 18 milionów rocznie, a stanowi to 25% początkowej podaży. Co to oznacza? Znaczy to, że absolutna emisja eteru jest na stałym poziomie, a inflacja maleje z upływem każdego roku.

The ethereum blockchain – w jaki sposób przeprowadzać transakcje?

Dokonując transakcji na giełdzie, jeśli będziesz chciał zakupić żetony eteherum, czyli etery, z pewnością ich cena będzie wyrażona w jednej z głównych światowych walut. Może to być dolar amerykański USD, eur EUR lub funt brytyjski GBP.

W przypadku gdy cena eteru wzrośnie, masz szansę na sprzedaż i zanotowanie zysku. Z kolei, gdy jego cena zacznie spadać, a Ty zdecydujesz się na sprzedaż, stracisz. Wydaje się proste, jednak należy pamiętać o spokojniej głowie i nie dawać się ponieść emocjom.

Aby przeprowadzać transakcje musisz mieć dostęp do specjalnego rachunku lub portfela, które służą do przechowywania aktywów.

Cena ethereum.

Tradycyjne waluty podlegają wpływom rynku i innych czynnikom ekonomicznym. waluty cyfrowe są znacznie mniej narażone na jakiekolwiek wpływy gospodarcze czy polityczne. Jednak z drugiej strony są bardziej podatne na:

  • dostępność – jednostki eterów są przez cały czas dodawane, jak również tracone wraz z upływem czasu, co wpływa na zmianę ich dostępności;
  • regulacje – aktualnie ethereum nie jest w żaden sposób regulowane przez rządy czy banki centralne, jeśli kiedyś nastąpi zmiana w tym temacie, może mieć to wpływ na wartość eteru;
  • media – relacje w mediach oraz social mediach, które dotyczą zwłaszcza poziomu bezpieczeństwa oraz trwałości, mogą w rzeczywistości wpływać na końcową cenę;
  • postęp technologiczny – przyszłe kroki technologi blockchain owiane są tajemnicą; integracja blockchain w różnych obszarach życia społecznego (systemy płatności, platformy crowdfundingowe) może znacząco wpłynąć na wartość.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in technologia