technologia

Bitcoin blockchain – czym jest i na czym polega.

W ostatnich latach kryptowaluty, w tym Bitcoin, stale zyskują na popularności. Jeszcze do niedawna BTC oraz inne waluty cyfrowe były uważane wręcz za abstrakcję. Aktualnie mają już swoją ugruntowaną pozycję i niezwykle często traktowane są jako pełnoprawna klasa aktywów w portfelach inwestycyjnych.

Kilka słów na temat Bitcoin (BTC).

Kryptowaluty inaczej nazywane są walutami cyfrowymi, w przeciwieństwie do walut fizycznych takich jak dolar amerykański (USD) czy euro. Bitcoin jest kryptowalutą, która swoje działanie opiera na technologii blockchain. BTC istnieje wyłącznie w świecie wirtualnym i posiada praktycznie nieskończenie wiele emitentów. Właśnie z tego powodu bitcoin jest zdecentralizowany, a liczba jego jednostek na rynku jest docelowo ograniczona, co ma na celu umocnienie jego pozycji pod względami ekonomicznymi.

Można zadać sobie pytanie – przecież obecnie praktycznie wszystkie największe waluty światowe są wirtualne i używają , czym w takim razie różni się od nich Bitcoin?

Fizyczne waluty takie jak dolar czy euro, a nawet polski złoty posiadają jednego emitenta, w postaci banku centralnego. To właśnie na tym organie spoczywa władza decydowania, ile rzeczywiście pieniędzy znajduje się w obiegu. W przypadku odpowiedzialnych rządzących nie ma w tym nic złego. Inaczej ma się sprawa, kiedy zaczyna się niekontrolowane dodrukowywanie pieniędzy, co w perspektywie grozi hiperinflacją.

Bezpieczeństwo Bitcoina.

Bitcoin to ogromne bezpieczeństwo w tej kwestii. Mówi się, że docelowo na rynku ma być tylko 21 milionów btc. O te informacje dba specjalny algorytm, który kieruje tzw. wykopywaniem coinów. W celu utworzenia konta z kryptowalutą wystarczy posiadać odpowiednią aplikację i założyć w niej konto.

W tym miejscu pojawia się pojęcie „krypto”. Wszelkie informacje są zaszyfrowane wewnątrz Bitcoina. Sposób przechowywania szyfrowanych informacji jest rewolucyjna w świecie informatyki – w tym miejscu mowa o technologii Blockchain, co w szybkim tłumaczeniu może oznaczać łańcuch bloków, które łączą się ze sobą kryptograficznie.

Czym jest technologia blockchain w świecie kryptowalut?

Blockchain w najprosty sposób można przedstawić w postaci wieży, która zbudowana jest z klocków. Wieża stanowi symbol aktualnego statusu kont kryptowalutowych, czyli wartość przeprowadzonych transakcji, które są widziane przez wszystkich użytkowników BTC. Każdy kolejny block w łańcuchu zawiera sieć informacji dotyczących nowych transakcji, dzięki którym zmienia się status konta.

Jednak nowo dołączany blok, w pierwszej kolejności musi zostać odpowiednio zaszyfrowany i dopasowany do całości. Dzieje się to poprzez globalną sieć superkomputerów, które za pomocą specjalistycznych obliczeń czysto matematycznych powoduje, że blok zostaje odpowiednio połączony, a nowe transakcje zostają sfinalizowane.

W systemie BTC dochodzi do transferu środków finansowych, które wcześniej zostały zadeklarowane przez użytkowników. Technologia zapewnia płynność w łańcuchu, co sprawia, że jest tak atrakcyjna dla inwestorów.

Bitcoin and blockchain.

Pojęcie „blockchain” spotykane jest najczęściej w kontekście bitcoina oraz innych kryptowalut. Ma to bezpośredni związek z faktem, że wirtualne waluty stały się pierwszym zastosowaniem sieci bloków na rynku. W skrócie blockchain to nic innego jak specyficzna baza danych.

Czym się wyróżnia? Przede wszystkim decentralizacją i niezmiennością. Dzięki czemu oznacza to w praktyce, że nie nikt nie może zmienić informacji w transakcjach, które są zawarte w łańcuchu bloków. To o czym warto wspomnieć, jest fakt, że kopię takiej bazy danych może posiadać praktycznie nieskończona liczba osób, które niejako mogą sprawować kontrolę nad jej zawartością.

Blockchain BTC zaczyna się od wpisu, który informuje o właścicielu konkretnego adresu publicznego (numer rachunku). W blokach, oprócz informacji na temat nowo powstałych BTC, znajdują się również zapisy dotyczące transakcji opartych na istniejących już cyfrowych monet. W przypadku BTC wielkość pojedynczego bloku wynosi dotychczas 1 MB, jednak trwają intensywne negocjacje nad jego zwiększeniem.

Blockchain o charakterze publicznym są ogólnodostępne, a do przeszukiwania bazy danych często służą darmowe eksploratory łańcuchów bloków. Do najpopularniejszych z nich dla BTC zalicza się blockchain.com.

Po co blockchain bitcoinowi i nie tylko?

Jak już wcześniej wspomniano blockchain służy do przechowywania informacji i jest najbardziej popularną formą praktycznego zastosowania technologii w przypadku kryptowalut. Jednak zastosowań blockchain jest znacznie więcej. W przypadku chociażby rynku nieruchomości, oznaczałoby to szybsze zawieranie transakcji i znacznie obniżyło ich koszty. Dzisiejsze poczynania można porównać do lat 90., w których rozwijał się Internet.

Bitcoin and Blockchain w świetle prawa.

Aktualnie w Polsce nie obowiązują praktycznie żadne regulacje, które mogłyby być porównywane do Act Related to Blockchain Buisness Development, które prowadzone jest w stanie Vermont w USA. Jednak pojęcie rozproszonej oraz zdecentralizowanej bazy danych pojawia się w projekcie ustawy wprowadzającej w Polsce Prostą Spółkę Akcyjną.

W jaki sposób inwestować w BTC z pomocą technologii blockchain.

Żeby zrozumieć fenomen btc, warto cofnąć się do roku 2008 i panującej w tamtym czasie sytuacji gospodarczej. Początek kryzysu finansowego. Wielu ludzi szuka bezpiecznej drogi między systemami informatycznymi. Takim rozwiązaniem stał się bitcoin, który po raz pierwszy został opublikowany przez Satoshiego Nakamoto w październiku 2008 roku.

Z kolei 3 stycznia 2009 roku wydana została pierwsza wersja oprogramowania do

obsługi portfela bitcoinowego (BTC wallet). Przełomową okazała się nie tylko sama koncepcja

waluty cyfrowej, ale przede wszystkim technologia, na której została oparta, czyli

blockchain.

Metoda pierwsza – szyfrowanie danych.

By zacząć zarabiać na BTC wystarczy zakupić specjalistyczny sprzęt do szyfrowania, a następnie otrzymać wynagrodzenie w postaci BTC za wkład do pracy systemu informatycznego. Jednak ta metoda sprawdzi się wyłącznie dla osób doświadczonych, które posiadają odpowiednią wiedzę.

Metoda druga – giełda Bitcoin.

Drugą opcją jest założenie rachunku i za pośrednictwem giełdy zakupić bitcoina na własność. Niesie to za sobą jednak pewnego rodzaju ryzyko. Po pierwsze nie posiadasz środków na swoim koncie, lecz na koncie giełdy. Po drugie, w przypadku zgubienia loginu lub hasła, tracisz cyfrową walutę praktycznie bezpowrotnie.

Metoda trzecia – inwestycja w instrumenty pochodne, czyli CFD.

Inwestowanie BTC za pomocą kontraktów na różnicę kursową, są jednym z najnowszych metod inwestycji, na które decydują się inwestorzy. Daje to możliwość zarabiania zarówno na spadkach, jak i wzrostach.

Transakcje tego typu, jak każde inne niesie za sobą jakiś stopień ryzyka, jednak czasami warto je podjąć, aby osiągnąć zamierzony cel.

  • gdy cena BTC będzie spadać – otwierasz pozycję krótką „sell”;
  • gdy cena BTC będzie wzrastać – otwierasz pozycję długą „buy”;

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in technologia